Закаляването

Moderator: Fireball

lenny

Закаляването

Post by lenny » Sun Jul 25, 2010 9:21 pm

Одавна ми зрее идеята да започнем една такава тема. Според мен има 3 неща, които един родител е длъжен да осигури на децата си - обич, знание и здраве.
По първата смятам, че няма как да даваме съвети, а и надали е нужно особено тук в нашия форум. По втората смятам също да оформя нещо в най-скоро време, но още не е узряло.
Тази тема ще е по третото важно условие - Здравето.
Според мен здравото дете се отглежда. И един родител би могъл определено да спомогне детето му да расте по-здраво, както за жалост и обратното.

Закаляването е една от основните процедури, за да бъде едно дете здраво или да е една идея по-малко податливо на заболявания от връсниците си.
Тъй като вече имам немалък опит ще дам първо съвети от първа ръка и изпитани рецепти така да се каже, а след това ще търся и добавям тук и информация по темата, както и ще очаквам и вашите идеи и опит.

За да бъде едно дете здраво и жизнено, то не трябва да се отглежда в саксия. Още от самото си раждане трябва да има досег със слънце, въздух и вода, за да расте жизнено и енергично.
И тримата макар да са родени в различни сезони още от 20-тия си ден съм ги подлагала на въздушни бани. Събличате бебенцето съвсем голичко само по памперс и отваряте широко прозореца - оставяте го да поритка така поне 10-20 минути ( тук вече зависи от сезона, Лъчи е роден на 30.11, но въпреки това на 20-тия си ден беше на първата разходка навън на -15 градуса) и от тогава всеки ден съм правила въпросната въздушна баня по описания начин. След 4-тия месец за него и след 2-рия за другите ( родени през пролетта и лятото) включих и така наречените водни обтривания
След като бебето е свикнало вече с т.нар. въздушни бани към тази процедура добавяме и водните обтривания. Намокряме мека хавлиена кърпа с хладка вода и я изстискваме много хубаво ( да е по-скоро влажна, а не истински мокра) с нея обтриваме цялото телце на бебчето и пак го оставяме 10-тина - 20 минутки да порита и да си поиграе на въздух.
Със слънчевите бани за жалост в последните години трябва да се внимава повече ( просто слънцето стана доста по-силно и не е безопасно), но пак при първите удобни моменти съм ги събличала отначало за по 2-3 минутки, докато стигнем постепенно до 20-30 на слънце. Предимно сутрин рано ( до 10 часа и следобед късно след 17.30) и задължително намазани със защитен крем от добро качество и висок фактор.
Някъде след 6-8 месец ( пак зависи от сезона ) включих и истински бани със слънчева вода. Сутрин излизайки от къщи залагам няколко пласмасови шишета или голям леген пълен с вода и при прибирането ни около 11 - 12 часа сипвам във ваничка на балкона и потапям малкия нинджа вътре - приятно, полезно и така или иначе необходимо, пада голяма игра и наистина детето се закалява, защото общо взето водата не е много топла.
Отделно от тези съзнателно оформени процедури винаги съм се старала да им осигурявам условия да се закаляват. На морето да речем ( или на басейн) изобщо не настоявам да излизат от водата, когато те искат - тогава. Понякога са седели вътре докато посинеят :mrgreen:, излизат, съхнат и в момента, в който спрат да им тракат зъбите са пак вътре :mrgreen:
Зимата са задължително поне по 1 час на ден навън, лятото предпочитам да са и по половин ден при възможност.
Особено докато са малки ( 1 до 3 години ), правя всичко възможно детето да играе босичко на трева, пясък или просто чист и здрав камък. А когато поотраснат пак ако има такъв шанс не го пропускам.

Още от съвсем малки не ги навличам, правилото "детето да е с една дрешка повече от майката" при нас не важи. Предпочитам да са по-скоро леко облечени, но в никой случай навлечени. Гледката на дете с две шапки, грейка ( върху ватиран анцуг), ръкавици и шал през устата по-скоро ме влудява и ми е жал за това как някои родители разбиват съзнателно здравето на децата си. За жалост далеч не винаги това са хора нискоинтелигентни, просто понякога не се замислят и им е по-лесно да се презастраховат... но за чия сметка?!
Никога не съм ги ограничавала да приемат студени води и сладолед да речем от най-крехката им възраст ( Влади вече си е хапвал сладолед, а също и батковците на тази възраст). Дори мой познат УНГ доктор твърди, че сладоледа е полезен за децата и те не трябва да се ограничават в приема му ( е освен в количествата де :mrgreen: ), неговата теория е, че дори при ангини е добре да се хапва по малко сладолед, защото така той убива част от болестотворните бактерии в гърлото, които иначе си виреят на воля в топлото гърленце. Не се наемам да твърдя дали е така или не, но на мен теорията му ми допадна и с радост я прилагам.
В момента, в който децата започнаха да пълзят съм ги пускала спокойно да лазят по земята, пипат и лапат най-различни неща ( естествено контролирам с поглед кое и как, но никога не съм ги спряла да си лапнат играчката, която е паднала в къщи на пода, навън преценявам според ситуацията и заобикалящата ни мръсотия :twisted: ) - това си е набавяне на естествен имунитет и не смятам, че е излишно, едно дете не може да расте в стерилна среда.
Ще има и продължение, но чакам и вашите мнения и опит по темата :daisy:
Image
Един за всички, всички за един!!!

Илче

Re: Закаляването

Post by Илче » Mon Jul 26, 2010 8:30 am

Ленка - обзе ме див възторг като прочетох новата тема, Благодаря ти :yahoo: . А като прочетох и какво си написала и ако беше наблизо щях да те намачкам от :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :lol: Ние правим с мааалки вариации абсолютно същото като теб.

-разходките с бебето почнаха от около 10-ия ден, веднага след като бебето започва да си регулира само температурата. Никакви ограничения по време или по температура ( е при -10 градуса,когато беше на 10 дни само, изчаках леко да омекна и да стане към -5)
-лятото децата са облечени с една дрешка по-малко от нас- понеже се движат и изпотяват, а бебето пък е в количката, зимата - същото, само бебето е лееко по-облечено, че все пак не се движи в количката, а тук духа страшно.
- никакви ограничения за студена вода и сладолед. Когато Виктор е имал температура, това е най-сигурният начин да поема течност и тук също при болно гърло лекарите предписват сладолед :crazy: Ако детето то болка не иска да яде нищо друго и се дехидратира, сладоледа в много случаи спасява нещата.
-навън и бебето и големият са минимум два пъти на ден за по един час (минимум) във всеки сезон. Дори и да вали и да е студено и да духа вятър (той тук почти не спира) - се излиза навън на разходка.
-в къщи се ходи предимно боси, зимата с едни чорапки (понеже сме в къща, при -10 навън ако много духа отдолу се слагат пантофи, но това са редки случаи)
-лятото когато през нощта навън е около 15-20 градуса, големият спи по потник и чаршавче, бебето по лека блузка и леки панталонки - без одеала и т.н.
-досега Виктор не е приемал антибитиотци в живота си - а имаше период на боледуване на всеки 2-3 седмици в продължение на година (тръгването на детска градина). При вируси, кашляне (дробчетата чисти), много продължителни хреми, температури от по 40 и до 41 градуса и каквото друго се сещате от цялата история - съвета на лекаря беше - елате да се видим, уверяваше се, че не е менингит например, дробчетата чисти и казваше - само парацетамол за температурата и болката, и оставете тялото на детето да се справи само. Костваше ми ужасно много нерви да се доверя на преценката му и съм била на нокти дни наред, но на 5-6 ден нещата са тръгвали на подобрение..... и (да чукам на дърво), имунитета или защитните сили, който си изгради Виктор е доста добър! :thumbup: :thumbup: (горното в никакъв случаи не е съвет какво да се прави в случаи на болест, а само нашият опит в нашата ситуация)
ImageImage

Петя

Post by Петя » Mon Jul 26, 2010 2:14 pm

Чудесна темичка и наистина много важна!

Да се включа и аз с някои добавки към вече написаните неща, с които съм в голяма степен съгласна. Всъщност съм съгласна 100% с изключение на частта с недаването на антибиотици при никакви обстоятелства... Илче, радвам се, че при твоите дечица това работи, но всъщност истината е, че съществува съществен риск, ако някой друг постъпи по твоя начин детето му да се влоши сериозно вместо да се оправи след 5-6 дни... и така... тази част я оставям извън темата за каляването...

Други важни неща за развитието на имунната система - освен изброените задължителни разходки, слънчеви бани, въздушни бани и т.н. - са масажите при бебетата и съответно спорта при по-големите деца. Освен това смяната на климата се отразява много благотворно - най-вече на екологично чисто място, с чист въздух.

Аз съм привърженичка на теорията, че имунната система на децата не се подсилва, а напротив - отслабва от прекалено често боледуване в ранна възраст. Причината за това е, че е незряла. Затова всъщност основното нещо, което човек може да опита да направи за децата си е да ги държи извън контакт с болни деца, особено в затворени помещения, където вирусите се разпространяват много бързо. Естествено социалните контакти при такъв избор ще страдат в известна степен, но лично за мен здравето е много по-важно в супер ранна възраст, а ролята на социалните контакти може да се отложи... :D
Image
Image
Image Живея с радост, доброта, здраве, обич и благодарност!

Vanhorne

Post by Vanhorne » Mon Jul 26, 2010 4:35 pm

Прекрасна тема :thumbup:
Съгласна съм с всичко, но и аз като Петето се въздържам по темата за неоходимото зло- Антибиотиците! Когато всичко е опитано и няма друго, което да помогне на крехкия детски организъм, антибиотика е задължителен според мен. Това, което съм чула от моите роднини доктори и моята Педиатърка в БГ е следното: Когато детето се бори с вирус не е необходимо да му даваме антибиотик, тъй като имунитета се бори да пребори вируса и няма нужда и реална полза от А. След определено време (обикновено 3 дни или 5), ако детето не показва подобрение, а напротив е абсолютно необходимо да се започне лечение с А. Това е така, тъй като в много голям процент от случаите от вирусна се преминава към бактериална инфекция и там вече става доста по- трудно за малкия подрастващ организъм. Ще кажете- Да, но може и с това да се пребори. Така е, но какво ще навреди и какво ще остане увредено и ще покаже отрицателните страни в по късна и зряла възраст?! Това е моето мнение, не ангажирам никой с него. В този ред на мисли ще кажа същото и за Хомеопатията. Помага до време, след определен период нещата могат просто да изригнат и да се стигне до хоспитализиране. Пак лично наблюдение.
smiliesSet1228 Ани ще накара всички ни да се чувстваме щастливи! Обичам това Бичме smiliesSet1228 smiliesSet1228 smiliesSet1228

Илче

Post by Илче » Mon Jul 26, 2010 4:47 pm

Петя - никъде не споменавам, че съм против даването на антибиотици при всякакви случаи, а само че в нашият случай при нашите обстоятелства е било добро решение (под лекарско наблюдение), затова и изрично го казах в края на поста
Ванх - и при нас съвета беше същият :thumbup:
За ограничаване на контактите с болни деца е интересна тема - но май по-скоро е за Дзена..... :think: При нас е невъзможно да се направи, тъй като в детските градини 50% от децата ходят хремави и кашлящи (с нашият климат се приема за нещо почти нормално :roll: ...). Ефекта е, че за известно време новото дете преболедува всичко, което се носи наоколо и после.....спира (това между другото се наблюдава и при повечето детски учителки, постъпващи на работа - знае се, че първата една година ще си градят имунитет :think: )
ImageImage

Vanhorne

Post by Vanhorne » Mon Jul 26, 2010 5:31 pm

Аз лично мога само дълбоко да се поклоня на БГ Педиатъра си! За мен тя е повече от Доктор. Под нейното крило отгледах Геринка, с нейното 24/7 на разположение понесох стресовите ситуации по- лесно (а, знаете с 1во детенце как е). Много примери, около мен, много изпити А-ци, много стрес. Ходене от док, на док и прочее. Герганка беше с много голяма 3-та сливица, беше голяма мъка. Док ни изпрати при специалисти, чу тяхното мнение, но с типичната лоялност и уважение към колегите каза: "аз преценявам и на моя отговорност решавам да не оперираме детето", така и направихме. Израстна, закрепи се и всичко се забрави. Моите дружки изстардаха доста, с операции, рецидиви и т.н. Може и да е случайно, може и да е до детенце и както казват бабите "бай бабо да не те среща мечка", но определено имах късмет и Лекар на който да разчитам, дори и сега.
smiliesSet1228 Ани ще накара всички ни да се чувстваме щастливи! Обичам това Бичме smiliesSet1228 smiliesSet1228 smiliesSet1228

lenny

Post by lenny » Mon Jul 26, 2010 5:57 pm

Радвам се, че темата ви допада, надявах се да е интересна и атрактивна. Бих искала обаче да вметна, че тук е добре да се спрем само на методите за закаляване и усилване на имунната система по природосъобразни начини. А за приема или не на лекарства може би да го дискутираме в Дзена или в друга тема, за да не си разводняваме тук идеята на тази.
Иначе принципно и аз съм против крайностите - не обичам да давам антибиотици, но ако ситуацията го налага не се запъвам. Вярвам на моята педиатърка, познаваме се вече от години и знам, че ако тя стигне до АБ, значи вече е изчерпано всичко друго, като алтернатива.
Друг аспект ми хареса в поста на Петя - спорта, но мислех да му посветя отделна тема, тъй като вие знаете че там съм меко казано запалена, а и освен това е една от областите, в които имам и професионална квалификация, затова искам да отделя специално място на спорта и само за това не е упоменат тук.
Image
Един за всички, всички за един!!!

milly vanilly

Post by milly vanilly » Fri Aug 06, 2010 1:16 pm

Ленка, браво ....за пореден път браво , много хубава тема :clap: :yahoo: За мен е много полезна , аз като за първи път майка сега мога само да се възползвам :mrgreen:
Иначе имам някой идеии, и наблюдения ;)
И, аз оставям всеки ден бебка да си поритка голичка . Пък тя обожава :P
Не я трондам , даже ходи с боси крачета на шопинг :mrgreen: нищо че тук лятото е 15 градуса на сянка :lol:
Image
Image Image

.:.Demi.:.

Post by .:.Demi.:. » Fri Aug 06, 2010 6:35 pm

milly vanilly wrote: Не я трондам , даже ходи с боси крачета на шопинг :mrgreen: нищо че тук лятото е 15 градуса на сянка :lol:
И аз съм за закаляването и харесвам боси бебешки крачета, но нашия Никола при 30 градуса, а и повече, събувам му чорапките и до 5 минути краката са му ледени. /Не помня такова чудо с каките :eh: / Ежедневно го пробвам и после го обувам с тънки чорапки. Иначе нагоре е само по боди-потниче.
Image

milly vanilly

Post by milly vanilly » Fri Aug 06, 2010 8:08 pm

Деми, бебоците не могат да си контролират телесната температура. Щом са му студени краката и ръцете, значи е добре. Ако са топли може да има температура, която не винаги е настинка а просто от прегряване. Това че са му студени крачетата не е признак че му е студено ;)
Ако тука е 30 градуса , аз сигурно ще е държа само по памперс :P
В болницата беше много задушно и Никол почти през цялото време беше голичка. Даже отварях прозореца и вратата към коридора, че не се дишаше. Image
Image
Image Image

Post Reply