За Кърменето с любов...

Moderator: Fireball

Vanhorne

Re: За Кърменето с любов...

Post by Vanhorne » Fri Aug 10, 2012 5:55 pm

За кой ли път... глезено 16 дневно бебе????????????????
mata_kosmata wrote:
Другото - според личния ми опит бебетата си имат нужда от това едночасово, а понякога и по-дълго висене на циците. Да, не винаги е точно хранене, понякога е само успокоение, залъгалка, приспиване и т.н., но те си го искат. Ако не ти натежава прекалено, оставяй я колкото иска на гърдата. И без това този период на непрекъснато гушкане е толкова кратък... сега например искам да гушкам, ама няма кой да ми даде да повече от няколко минутки :think: дори и "кърменето" през деня е по 20-30 секунди.
Аз категорично отказвам да се включвам вече в този вид дискусия. Крайно несериозно и много научно необосновани са тези твърдения, че едно бебе има нужда от режим, да плаче, да не се кърми когато поиска. Оставям на Кари да прецени и да обобщи всичко прочетено и сама да вземе решение. И пак ще повторя: Кърмих 2 години, след като дохранвах Пепи, работех и цедих почти през цялото това време. Слагах го на гърда по всяко време: когато исках да погледам ТВ, когато исках да си почина, когато го ваксинираха, за да не плаче, когато повръщаше на фонтан и само това искаше, когато, когато..............
smiliesSet1228 Ани ще накара всички ни да се чувстваме щастливи! Обичам това Бичме smiliesSet1228 smiliesSet1228 smiliesSet1228

dudence

Post by dudence » Fri Aug 10, 2012 11:17 pm

Кари :yahoo: от това, което си написала си личи, че се справяте прекрасно с Анна :yahoo:
АбсолЯтно подкрепям Мата и Ванхи :thumbup: Кърмих на поискване и изобщо не съм се старала, че дори и помисляла, да създавам някакъв режим на Рая. Оставих я с времето сама да си го създаде. Имало е дни, особено регулационните, когато сме се гушкали по цял ден в леглото и е сукала на 15 -20 минути. Освен това самото гушкане също помага на млякото да слиза. Пък и това си бяха най-прекрасните, само наши моменти smiliesSet1228 Така и не научих упражнението с цеденето, така че за мен този начин на кърмене (пък дори и да ме ползват като залъгалка ;) ) беше най-доброто решение. Колкото повече сучеше Рая, толкова повече слизаше кърмата. Рая не съм я дохранвала, затова не мога да споделя опит в това отношение, но вероятно щях да процедирам по същия начин, по който ти действаш. Освен всичко изброено, което взимаш за повече кърма, аз пиех и хомеопатичното, което Жени препоръча (ricinus comunis CH5). Ами при мен си имаше ефект и съм го взимала на няколко пъти докато кърмех. Притесненията големи, но празни гърди ги имах и аз. Вече от опит ти казвам- това, че са меки и ненапрегнати изобщо не означава, че няма мляко. На мен ми отне доста време, че и сълзи, докато го разбера :roll: Увереността, че ще се справиш и подкрепата от нас ги имаш. Ти най-добре си усещаш Анна и вече знаеш от какво има нужда във всеки един момент. Необходимо е повече спокойствие и за двете ви и ще видиш колко бързо ще си напаснете и ще станете най-прекрасния тандем ;)

П.П. Никога не съм предполагала, че кърменето ще ми липсва толкова много, много :eh:
Светът е голям и спасение дебне отвсякъде! Image
ImageImage

Lora33

Post by Lora33 » Mon Aug 13, 2012 11:23 am

Абе я да питам и аз, че тези дни ме трЕснА една "нова мода" при появата на мастит. И си приказвам аз на една дружка, ама няма кой да ме слуша и май направиха белята и изпуснаха кърмата.
Нейната докторка /ама я слагам под съмнение колко е докторка и по доста други показатели, не само по тези съвети/ й дрънкала за кърменето как било в главата, незнам си кво си и как трябвало да не спира да се цеди, пък ако ще и нищо да не излиза. Ми цеди момичето, след всяко кърмене цеди до болка и не пуска, а гърдите й се подули, станали като камък и вдигнала температура. Минала бебко на АМ, не послушала майка си да влезе под топлия душ, а отново звъннала на докторката. Казала й - мастит, налагай с лед и 5 дни недей да кърмиш, а само изцеждай. В резултат на това в момента бебо е на 20 дни, напълно на изкуствено хранене защото мацката успява от цял ден с хиляди усилия да изцеди 10 мл кърма. В събота като се видяхме в парка й казах всички храни, които могат да помогнат и хомеопатичното, което на мен ми помогна. Включихме и лецитин и се надявам тези дни да се похвали с добър добив.
Затова питам... тая мода с тоя лед... чували ли сте я? Защото знам, че се слага лед при спиране на кърма, ама за мастит не бях :roll: И чак ме хвана яд на тая докторка... баси :twisted:
Image

caritas

Post by caritas » Tue Aug 14, 2012 5:41 pm

Благодаря ви за съветите и мненията, момичета! :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Изчела съм цялата тема, знам какво мисли всяка една от вас по тези въпроси и целта ми най-малко е била да предизвиквам дискусия. По-скоро на теория нещата са едни, а на практика - малко по-различни, та затова пиша.
Суче детето, и то суче добре. Особено сполучливо е упражнението "кърмене в легнало положение" - после директно заспива. Добавката не сме я елиминирали още, мъж ми, след като опита АМ-то, се чуди как детето го яде т'ва нещо, ама на, харесва си го явно. :D Засега давам да суче честичко, нали целта е да се увеличи продукцията и да й стига кърмата. По-нататък ще видим.
Още веднъж ви благодаря! :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Last edited by caritas on Tue Oct 30, 2012 9:42 pm, edited 1 time in total.
DARE.CHANGE

ДЕН СЛЕД ДЕН

"И КАТО МИНАВАТЕ ПРЕЗ АДА, НЕ СПИРАЙТЕ ДА ВЪРВИТЕ!" - ЧЪРЧИЛ

Image

Image

mata_kosmata

Post by mata_kosmata » Sun Sep 02, 2012 1:24 pm

Lora33 wrote: Затова питам... тая мода с тоя лед... чували ли сте я? Защото знам, че се слага лед при спиране на кърма, ама за мастит не бях :roll: И чак ме хвана яд на тая докторка... баси :twisted:
Лори, дано сте оправили нещата със запушването. Студени компреси (и лед) знам, че се слагат след кърмене за облекчаване на болката при запушено. Преди кърмене са топлите компреси и душове, за да се отпуши.
Image Image

Lora33

Post by Lora33 » Thu Sep 13, 2012 12:21 pm

Цък, няма оправяне... след леда тотално се е пресушила и вече са изцяло на изкуствено хранене :? Така де, оправили са я и вече няма мастит :?
Image

Vanhorne

Post by Vanhorne » Mon Sep 17, 2012 8:53 pm

Лорка, много съм скептична когато става дума за пресъхване... за мен лично след опит и наблюдения- всичко е ЖЕЛАНИЕ! Не говоря за кърмене на близнаци и деца със специални нужди, подчертавам.
Другото: с такъв непрофесионален съвет
Казала й - мастит, налагай с лед и 5 дни недей да кърмиш, а само изцеждай
не мастит, а.... А и диагнозата мастит е малко... Не знам дали се знае, но голяма част от майките правят лактационен мастит в първите три месеца след раждането, могат да вдигнат и температура, но минава бързо. Рядко, но понякога се налага АБ, което не пречи да се продължи с кърменето.
Честно казано вече не се наемам да давам никакви напътствия или да споделям опит, ако не е поискано и то поискано с желание.
Истината е, че кърменето не е лесна работа в началото, истината е че БОЛИ и то как... и истината е, че изисква търпение. Ако се подхлъзнеш на едно от трите... приключваш бързо и това е. Не мога да приема такива оправдания, тъй като много от нас тук сме били на буци, цедили сме, дохранвали, хранили от шише и ПАК кърмихме година, две, а някои продължават все още.
Марги го повтаря всеки път: Трябва да се чете когато си бременна, а не като родиш и когато си спал 4 часа за една седмица. Уморен и с пищящо бебе на ръце да се чудиш от къде да намериш правилната информация и решение за появил се проблем.
smiliesSet1228 Ани ще накара всички ни да се чувстваме щастливи! Обичам това Бичме smiliesSet1228 smiliesSet1228 smiliesSet1228

alex.svoi

Post by alex.svoi » Wed Sep 19, 2012 11:43 pm

Наде :yahoo: много точно казано :clap: както винаги :thumbup:
Вече вярвам, че чудеса се случват не само на другите!!!
Image

caritas

Post by caritas » Tue Nov 06, 2012 7:15 pm

Минавам да се отчета какви ги свършихме ние с Анна и кърменето.

Както писах през август, още от началото бяхме на смесено хранене. Към края на първия месец почна да яде повече добавка, а през втория, когато вече ядеше по-големи количества, на практика дохранвах след всяко хранене през деня. И то не малко – отначало по 30-40 мл, после по 60-70, после по 90-100, че и то понякога не й стигаше и правех още една доза. Винаги първо давах да суче, после – ако има изцедена кърма, и чак след това АМ – в цитираните милилитри включвам и количествата изцедена кърма. Освен това все още се случваше да ми откаже гърда, когато е неспокойна или много гладна, или пък да я прилъжа след кански усилия, особено вечер след баня (обожава да се къпе, но мнооого мрази да я обличат, което значи, че когато стигнем до фаза ядене, тя вече е порядъчно ядосана и става сложно... правехме се на маймуни с татко й). Времето на сукане беше много различно, от 15-20 минути до доста повече, но все в един момент се озовавахме в ситуация, в която малкото дърпа, обаче нямаааа. (Дуди, драмата с меките гърди и „липсващата” кърма я преодолях много бързо, защото се убедих, че нещата не стоят така – имаше си мляко, но не достатъчно.) Нямам представа как изобщо някой успява да махне добавката АМ при такова положение – очевидно кърмата не й стигаше и тя си пищеше гладна, изключвам моментите на отказ от гърдата, но те не бяха чак толкова много. Та в общи линии, в съзвучие с казаното от Мата към Йоси някъде в предишните страници, бяхме почти обречени с това дохранване след всяко ядене. Това, което ме успокояваше, беше фактът, че около средата на втория месец детето постепенно почна да яде само кърма през нощта (и до ден днешен ту има, ту няма нощно хранене – т.е. ту заспива в 21 ч. и се буди чак в 4-5, или заспива и се събужда в 1 или в 2 или в 3 ч. гладна; още се храним на поискване, нямам нито сили да въвеждам някакви режими, нито пък съм убедена в техния смисъл). Казвах си – и това да е, все е нещо, поне не търчим с шишетата и АМ през нощта, както и си спестяваме сцените с писъци, щото кърмата не стига. Почнах да си пийвам по чаша бира, която принципно недолюбвам, и да ям жито, може би това допринесе за последвалите събития.
Както вече се бях примирила, че така ще е, от началото на октомври (т.е. малко след като навърши два месеца) детето започна да яде все повече и повече кърма и все по-малко АМ. Първо елиминирахме добавката след сутрешните хранения, после малко по малко обедното и така нататък. Критичните моменти бяха следобед и привечер, когато по всеобщо мнение кърмата е най-малко. Вече цедях почти всяка вечер около полунощ (продължавам и досега, има достатъчно време след храненето преди лягане и достатъчно преди нощното, ако има такова) и използвах изцеденото за дохранване, но така или иначе все пак си давах и АМ в повечето случаи. И така до един ден в края на октомври, когато Ани изкара 36 часа изцяло на кърма. Последваха няколко дни с променлив успех – крачка напред, две назад, но от началото на ноември сме изцяло и само на кърма. Дори не се налага да дохранвам с изцеденото и вече съм горд притежател на няколко контейнерчета със замразена кърма. Не знам какво стана – млякото ли слезе повече, детето ли заякна и почна да суче по-силно, или и двете, обаче фактът си е факт.

Когато четях кърмаческата тук, че и в мамата, попаднах на едни десет или колкото там бяха капани за кърмачки (какво пречи на жената да кърми в отношението и нагласите на околните). Никъде обаче не видях описан капана, в който за малко аз да падна – всички около мен бяха убедени, че те знаят най-добре как да се увеличи кърмата и да се храним по-добре (не коментирам дали бяха прави, или не, но ми беше писнало вместо добър ден да чувам „имаш ли кърма” и при смънкания ми отговор да слушам хилядите съвети; разбира се, не говоря за случаите, в които аз сама питах и търсех помощ). И че ако не успея да кърмя, значи нещо у мен не е наред, щото кърменето е най-естественото и най-лесното нещо на света. Чувствах се под колосален натиск. Идеше ми да пищя по едно време. За щастие успях да запазя спокойствие и търпение и смятам, че това са ключови фактори за успешно кърмене. И друго – винаги съм била противник на постигането на нещо на всяка цена. С кърменето е същото – и през ум не ми мина да си държа детето гладно, ама да сме само на кърма, или пък да се затръшкам, че нямам достатъчно кърма. Напълно съм наясно, че както сега сме на тоя хал, така утре може кърмата пак да намалее – ми, хората са измислили АМ, няма да си разплета чорапите я! Със сигурност начинът на хранене има значение (страх ме е да стъпя на кантара, но не мога и за това да се безпокоя, после ще свалям), обаче има значение и хормоналният фон, а там нещата са доста сложни. И така – какъв е моят извод – кърменето е чудесно нещо, да не говорим колко е удобно и спестява ред допълнителни „движения”, но е добре във всичко да влагаме мярка, иначе рискуваме да забравим основната му цел, която според мен е здрави, спокойни и щастливи бебе и майка.
Last edited by caritas on Wed Nov 07, 2012 1:29 am, edited 1 time in total.
DARE.CHANGE

ДЕН СЛЕД ДЕН

"И КАТО МИНАВАТЕ ПРЕЗ АДА, НЕ СПИРАЙТЕ ДА ВЪРВИТЕ!" - ЧЪРЧИЛ

Image

Image

Margaritka

Post by Margaritka » Tue Nov 06, 2012 10:06 pm

Колкото сме различни самите ние, толкова са различни и преживяванията и перипетиите на всяка една от нас с кърменето. Обаче изводът в последното изречение според мен е абсолютна истина:
caritas wrote:...И така – какъв е моят извод – кърменето е чудесно нещо, да не говорим колко е удобно и спестява ред допълнителни „движения”, но е добре във всичко да влагаме мярка, иначе рискуваме да забравим основната му цел, която според мен е здрави, спокойни и щастливи бебе и майка.
Силве, аплодисменти за вашия тандем! :clap: :daisy:
ImageImageImageImage

Post Reply