Рискове и проблеми при бременност над 30+

И над 35 сме джиджани мадами, и ако поискаме ще станем мами!

Moderator: Fireball

cubbit

Re: Рискове и проблеми при бременност над 30+

Post by cubbit » Sat Mar 27, 2010 5:05 am

Добавих един нов материал в линковете на първа страница. Със сигурност ще е интересен за някой от вас.
Фетален Фибронектин (фФН): тест за преждевременно раждане

.:.Demi.:.

Post by .:.Demi.:. » Wed Mar 31, 2010 6:42 pm

Руми, днес бях на консултация при лекаря, при който евентуално ще раждам.
Обясних му твоя случай, според моите знания разбира се и той също потвърди, че това е нещо често срещано. Не е страшно и че трябва да се наблюдава.
Принципно ако някой от миомите е близо до шийката може да попречи на бебо да се роди по естествен път и да се наложи секцио.
Няма против да отидеш на консултация при него и евентуално да следи по-нататък състоянието.
На лични или скайп, ако искаш може да поговорим и да дам координати. :yahoo:
Image

rumix

Post by rumix » Wed Mar 31, 2010 8:32 pm

Благодаря ти Деми, успокояваш ме! Ще се разберем допълнително :yahoo:

mata_kosmata

Post by mata_kosmata » Mon Apr 12, 2010 1:39 pm

Деми, по-нататък вероятно и аз ще ти поискам координатите на лекаря. Моят също ме успокои, че няма нищо страшно, но и не спомена за проследяване изобщо...
Image Image

Мишанка

Post by Мишанка » Mon Apr 12, 2010 5:22 pm

Момичета, дали можем да систематизираме изследванията по периоди, които са необходими при бременност на нашата възраст? Имам пред вид стандартния случай - спецификите няма как да се предвидят. Имам близки, които ме питат за това, а аз не зная много неща.

mata_kosmata

Post by mata_kosmata » Thu Apr 15, 2010 1:41 pm

Мишанче, аз си се водя по официалната брошура на програмата Майчино здравеопазване - там си има и раздел специално за нормално протичаща бременност над 35 години, която си се води рискова само заради възрастта. Отбелязани са изследванията за всеки период, включително тези, които не се предвиждат за бременност между 20 и 35.
Естествено, има и други, които могат да се направят (не по здравна каса), но за тях ще трябва да издиря една друга брошурка вкъщи.
Image Image

cubbit

Post by cubbit » Thu Apr 15, 2010 4:26 pm

Мата, можеш ли да пуснеш конкретен линк с програмата или поне да споделиш какви за изследванията за 35+ годишни, които не се правят на 20-35г.? На сегашния линк има само един .doc файл за лекари, но там няма отбелязани години и е общо взето български тертип план за следене на бременност, който на мен лично хич не ми харесва.

mata_kosmata

Post by mata_kosmata » Sat Apr 17, 2010 1:39 pm

Пак по българския тертип, но все пак направено като брошура за пациентката - но брошурата е от 2006 и има малки промени, основно в продължителността на болничните след раждане и под.
В предишния си пост доста несъобразително съм дала линк към основната програма, която се отнася до личните лекари, ако те следят нормално протичаща бременност между 20 и 35 години. Под 20 и над 35 бременността задължително се следи от АГ-специалист и за тях си има отделна програма. В нея вече след стандартния си има и отделен раздел "Z35.0 – Z35.9. Бременност с риск", там са описани и допълнителните неща, предвидени за 35+ и другите варианти на рискова бременност.
Най-общо за необременена с други рискове, освен възрастовия, бременност здравната каса поема още две ехографии (към двете стандартни), БХС - макар че не съм чувала някой да е успял да го направи безплатно по каса :| и генетична консултация, която също масово се заплаща.

Не ми остава време вкъщи да погледна брошурката на д-р Даскалов, който явно прави и още изследвания в частната си практика, но обещавам тези дни да се разровя и да пиша какво съм намерила.

Да си кажа и личното мнение за българския тертип следене на бременност. При нормално протичаща бременност основната работа по следенето трябва да се върши (а по мои наблюдения наистина се върши) от акушерката - мерене, теглене, кръвно, тонове и т.н. Лекарят да се намесва само ако се установи нещо притеснително. Някак по ми харесва да се чувствам бременна, а не болна - а точно така бих се чувствала, ако ме пращат всеки месец по лаборатории и специалисти :mrgreen: през цялото време да си следя показателите от изследванията, да дебна да не пропусна срока за някоя високоспециализирана консултация и все да се страхувам от поредното "ако".
Image Image

cubbit

Post by cubbit » Sun Apr 18, 2010 5:56 pm

Мата, нямам думи направо. По-български направено, да. Направо се отказах да чета още от първата страница. Просто не ми се коментира... още преди да е настъпила бременността почват разни вменявания на състояния и прочие...
Лекарите смятат, че е най-добре да имам дете между 20 и 30-
годишната си възраст.
Не е желателно да раждам, преди да навърша 20 години, тъй като
организмът ми не е достатъчно готов за майчинство.
Ако съм по-възрастна от 35 години, се увеличава рискът
бременността да протича по-тежко и децата ми да имат вродени
заболявания.
Благодаря ти за линковете. Ще послужат за добра кауза.
Напълно съм съгласна с твоето мнение - акушерка, а не лекар и т.н.

dudence

Post by dudence » Tue Nov 16, 2010 12:45 pm

Едно интересно филмче, на което попаднах случайно. Разказва за генетичните изследвания, които се правят в Националната генетична лаборатория-МД София.
http://bnt.bg/bg/productions/20/edition ... emvri_2010
Светът е голям и спасение дебне отвсякъде! Image
ImageImage

Post Reply