Цветарство и градинарство

Moderator: Fireball

alex.svoi

Re: Цветарство и градинарство

Post by alex.svoi » Mon Jan 21, 2013 4:04 pm

Вики :yahoo: аз съвет не мога да дам :? , дано се включи някоя опитна цветарка :thumbup:

Хриси :yahoo: ама как да избереш няколко снимки :crazy: , всички са толкова красиви, какви цветове, какво качество :clap: и апаратът ви е супер, все едно картички гледам :thumbup: И твоите орхита пожелавам така да цъфнат :thumbup:
Вече вярвам, че чудеса се случват не само на другите!!!
Image

Mileto

Post by Mileto » Mon Jan 21, 2013 4:40 pm

Отплеснах се и не отговорих по питанките на Вики.
Първо да ти честитя новата орхидея. За корените да ти кажа - няма нищо страшно в стърчащи корени, дълги, излизащи от дупките, леко засъхнали и т.н. Това не е повод за притеснение, а нещо нормално за орхидеите, живеещи в кори. Затова, моля те, не пресаждай, не режи нищо стърчащо, само ще навредиш на растението.

За тези буболечки, за които говориш: има ли паяжинки от долната страна на листата? Виждаш ли процес на гниене на корени вътре в корите, забелязваш ли наранени листа от тези буболечки? Ако няма такива неща, нищо не прави, няма да навредят тези животинки с нищо. Почвата на орхидеите можеш да наричаш "корички", като кажеш "пръст" си представяме истинската пръст, в която живеят другите растения, тя е неподходяща за фаленопсисите и звучи стряскащо. :lol:

Нека си цъфти орфидейката, сега й се е паднало. Ти само й се радвай и внимавай с поливането, т.е. не преполивай. :thumbup:
Image It's a small world after all Image

@viktoriqna@

Post by @viktoriqna@ » Mon Jan 21, 2013 8:09 pm

Миле, няма никакви паяжинки. Видях ги само, когато бях сложила цветето потопено във вода и то само по корите.
Листата са свежи, аз ги огледах още в магазина, освен това има нови коренчета къси по 1 см или току що показали се.
Двете пъпки цвят днес са се отворили и е още по-красива орхидеята. Ще гледам да я засуша повече, може би 30-40
минути са им доста да стоят потопени. Няма да я пресаждам докато не прецъфти, нито ще режа коренчета. Благодаря
ти за съвета :yahoo: :yahoo: :yahoo: .
Image

Image

@viktoriqna@

Post by @viktoriqna@ » Mon Jan 21, 2013 8:51 pm

2013-01-20-960_opt.jpg
2013-01-20-960_opt.jpg (38.93 KiB) Viewed 2691 times
2013-01-20-953_opt.jpg
2013-01-20-953_opt.jpg (26.54 KiB) Viewed 2691 times
2013-01-20-958_opt.jpg
2013-01-20-958_opt.jpg (16.92 KiB) Viewed 2691 times
Image

Image

hristina21

Post by hristina21 » Mon Jan 21, 2013 9:29 pm

Признавам си,не знаех,че алоето цъфти :oops: ...и,както се вижда,много красиво :D
Мире,повечето хора май и не осъзнават какви красоти им е дал Господ там. В Сингапур ми направи впечатление,че при този климат и това изобилие от растения,по балконите нямаше зеленина. Долу,в градинките-да,но,както тук,и,особено в Англия,Германия,Италия-да висят разноцветни туфи-нямаше...странна работа :problem:
Животът е като огледало-усмихнеш ли му се,той ще ти отвърне със същото

@viktoriqna@

Post by @viktoriqna@ » Mon Feb 11, 2013 4:50 pm

Момичета помагайте:

Малката ми орхидея отдавна прецъфтя. Отрязах цветоноса по 1 см. Сега гледам, че единия
се е втвърдил почти целия / задния /, а другия / който посочвам /е втвърден само 5 см.
Да предприема ли нещо или не?
2013-02-11-1001_opt.jpg
2013-02-11-1001_opt.jpg (46.98 KiB) Viewed 2629 times
Image

Image

hristina21

Post by hristina21 » Mon Feb 11, 2013 11:01 pm

Вики,личният ми опит показва,че,ако отрежа до корен стария цветонос,избива нов,ако не го отрежа,а стигна до спяща пъпка-пак изкарва нов,но пък, цветовете са доста по-малки. Дори,преди да заминем ,на едната,която беше напъпила,без да искам пречупих върха с пъпките. Гледам,че на спящата пъпка вече е покарало ново клонче за цъфтеж. Ако искаш,махни едното изцяло,а другото го чупни там,до където ти е показалецът на снимката. Каквото и да направиш,няма да сбъркаш-това е орхидея,най-адаптивното цвете в пиродата,както и ми потвърди италианецът от Бали,който 40 години си развива това хоби :D

@viktoriqna@

Post by @viktoriqna@ » Tue Feb 12, 2013 8:22 am

Хриси, благодаря ти :yahoo: :yahoo: :yahoo: .
Аз наистина много се запалих по орхидеите. Искам да имам поне още 5-6 броя.
За сега са само двете, но скоро ще си купя още. Гледам и избирам в Кауфланд
ама само когато ми хареса цветоноса. Даже искам и някакъв цветарник да си
купя, но малък - за 7-8 саксии. След като отремонтираме балкона ще го сложим
там да ни го краси. Обаче балкона ни е западен и няма много слънце, но това
май е добре за орхидеите, не обичат пряка слънчева светлина.
Нещо ето такова искам, обаче бял:
Image
Image

Image

hristina21

Post by hristina21 » Tue Feb 12, 2013 9:13 am

:D Както пише в моята книжка- "без една орхидея можеш,но с една-не и почваш да искаш повече" :D А,ако не бързаш с орхидеите,надявам се да имаш след някой и друг месец по- голям избор ;)
Моят цветарник е почти същият,но Пилето ми махна пръчките в кръгчетата,за да мога да си слагам кашпите,иначе,не е много удобен,понеже не е стабилен. А,орхидеите,както писах,се приспособяват към всичко. Наистина,не е хубаво да са на пряка слънчева светлина,но част от моите са точно на пряка и вече даже и листата не им изсветляват :mrgreen:

@viktoriqna@

Post by @viktoriqna@ » Tue Feb 12, 2013 9:37 am

2013-02-12-1005_opt.jpg
2013-02-12-1005_opt.jpg (42.92 KiB) Viewed 2620 times

Хриси
, ето какви ги свърших. Единия цветонос, по-дългия е изсъхнал. Другия се оказа свеж
и го отрязах на 1 см преди пъпката. Очаквам да видя скоро резултата. Чудя се дали ще има
смисъл, ако вечер го слагам в по-студена стая, а сутрин го връщам в кухнята, където е 21-23
градуса. Иначе го торя както ми беше казала Милето с половината от дозата.
Image

Image

Post Reply